Opinie uczestniczek i uczestników
naszych kursów wokalnych i kursów głosu medialnego.

Praca nad właściwą emisją głosu pod kierownictwem Pani Karoliny Baryckiej-Kozyry spowodowała techniczną łatwość wypowiadania się. Mówiąc nie odczuwam już zmęczenia, mogę mówić długo bez uczucia drżenia głosu, czy chrypki. Spostrzegam też pozytywny odbiór przez słuchaczy wykładów, prowadzonych przeze mnie ćwiczeń, czy seminariów. Wyuczona modulacja głosu pozwala mi mówić głośniej lub ciszej, aby według potrzeby utrzymać uwagę słuchacza. Jestem zdania, że każdy z kolegów lekarzy – asystentów i wykładowców, powinien uczestniczyć w tak prowadzonych zajęciach z emisji głosu, aby podawana studentom wiedza docierała do każdego z nich w efektywny sposób.

dr n. med. JOANNA KUDZIN
Wykładowca akademicki UM w Łodzi

Kurs respirofonoterapii polecam zwłaszcza osobom śpiewającym i pracującym głosem, a także wszystkim, które chcą się nim zachwycić. Magister sztuki Karolina Barycka-Kozyra nie tylko artystycznie posługuje się swoim własnym głosem, ale budzi w innych radość odkrywania ich możliwości, w ich własnym, niepowtarzalnym tempie. Jest trenerką doświadczoną, otwartą, pełną życia. zachęca do podążania ku rozwojowi osobistemu, budowania kariery. Uczy jak dzięki prawidłowej emisji, artykulacji i oddechowi chronić aparat mowy. Wiedza i umiejętności czerpane z kursu pomogą zarówno osobom początkującym jak i tym, którzy pragną poprawić lub naprawić swoją technikę, a nawet rehabilitować swój głos. Elementy relaksacji, dotlenienie, śpiew, piękna mowa dają niesamowitą przyjemność, pomagają w odczuwaniu swego ciała, uwalniają emocje.

CELINA
psychiatra, zawodowo pracuje głosem

Kurs został przeprowadzony na wysokim poziomie merytorycznym w sposób ciekawy, pomysłowy i twórczy. Oprócz zdobytych przeze mnie narzędzi do rozwoju swoich możliwości emisyjnych głosu otrzymałem także informacje pozwalające spojrzeć na oddech z perspektywy możliwości terapeutycznych i poprawy stanu własnego zdrowia.
Respirofonoterapia jest świetnym narzędziem, które można wykorzystać do wzbogacenia własnego „warsztatu pracy” związanego z emisją głosu. Jest także wspaniałą autoterapią pozwalającą rozładować napięcie i stres. Szczerze polecam.

MACIEJ MASŁOWSKI
Labolatorium Terapii Manualnej

Lekcje z Karoliną to za każdym razem proces twórczy. Emisja głosu prowadzona jest w sposób naturalny a zarazem niekonwencjonalny- nie ma klasycznych rozśpiewek. W zamian jest „otwieranie” głosu poprzez świadome uruchamianie różnych części aparatu głosowego poprzez pracę z ciałem, cały czas odwołując się do wyobraźni nie tylko muzycznej.
Świadomość siebie, własnego ciała i głosu-każdego wydobytego dźwięku, staje się dla mnie kluczowa by być nie tylko odtwórcą ale artystą. Tego Karolina uczy, pokazuje, że ważna jest nie tylko powtarzalność ale unikatowość dźwięku, jaki chcę uzyskać śpiewając.
Na przestrzeni ponad roku pracy indywidualnej z Karoliną Barycką-Kozyrą widzę postępy, dokonałam ważnych dla mnie odkryć jak kształtują się moje umiejętności wokalne.

PAULINA SANKOWSKA
wokalistka, śpiewa w scholi gregoriańskiej

Bardzo cenną informacją i praktyką, była dla mnie nauka oddychania przeponą i wydobywania, „wypychania” stamtąd swojego głosu. Idąc dalej „do góry”, praca nad otwieraniem gardła, oddychaniem nosem i wreszcie uruchomieniem mięśni twarzy, aby wspomóc pełniejszą i wyraźniejszą wymowę, a w śpiewie dźwięk. Te wszystkie praktyki są dla mnie niebywale ważne. Zawodowo pracuję głosem. Zawsze byłam świadoma, że jest on dość cichy a nawet niewyraźny. To taka „przypadłość”, która towarzyszy mi chyba od najmłodszych lat. Dzięki warsztatom z Karoliną Barycką-Kozyrą dowiedziałam się co robić, aby wspomóc swoją wymowę, być bardziej słyszalną, a tym samym pracować z mniejszym dyskomfortem. Bardzo cenne wskazówki – powtarzam je często w domu a także podczas jazdy samochodem, ku uciesze mijających mnie kierowców 🙂
Dzięki i pozdrawiam!

AGATA
trener, zawodowo pracuje głosem

Prowadząca warsztaty Karolina Barycka-Kozyra zwraca uwagę na indywidualne predyspozycje wokalne uczestników, które pomaga rozwinąć. Dzięki swojemu doświadczeniu klasyfikuje jakim rodzajem głosu oraz skalą głosu dysponuje uczestnik. Prowadząca proponuje ćwiczenia wokalne dobrane indywidualnie, które mają na celu pokonanie barier w wydobywaniu głosu.
Poza sesjami emisji głosu pogłębialiśmy wiedzę dotyczącą redukcji napięć w ciele oraz anatomii głosu i wartości prawidłowego oddychania.
Warsztaty pomogły mi rozwinąć umiejętność opanowania stresu podczas występów przed publicznością.

WALENTYNA
wokalistka, absolwentka ASP